Oslavy a připomínky

3

Kalendář akcí

Academia Film Olomouc

25.–30. dubna 2023
Umělecké centrum UP, Kino Metropol ad.

Filmy, přednášky, workshopy, koncerty, hosté, fanoušci a hlavně VĚDA. Takový bude 58. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů. V programu samozřejmě nebude chybět připomínka univerzitního výročí.

Studentský majáles

květen 2023
centrum Olomouce

Jako je historie města spojena s historií univerzity, tak jsou i oslavy příchodu Máje a krás studentského života spojeny s centrem Olomouce, kterým prochází veselý průvod oživující uličky a náměstí univerzitního města.

Výlet do Hodslavic

10. května 2023
Hodslavice, okres Nový Jičín

V rámci Sportovního dne UP se uskuteční univerzitní výlet do Hodslavic, obce u Nového Jičína, kde se v roce 1798 narodil František Palacký. Kdy jindy se tedy podívat do rodiště „otce národa“, než právě při příležitosti oslav výročí univerzity, která ve své novodobé historii nese jeho jméno.

Palacký má narozeniny

14. června 2023
Pevnost poznání

František Palacký je nejen otec národa, ale také moderní, cílevědomý a vzdělaný mladý muž, který by v dnešní době patřil k nejsledovanějším influencerům. Proč tedy neoslavit jeho narozeniny ve velkém stylu a společně se studenty univerzity, která hrdě nese jeho jméno.

Prohlídka univerzitních budov

září 2023
centrum Olomouce

U příležitosti oslav Dnů evropského dědictví budou zdarma přístupné prohlídky původních univerzitních budov. Věděli jste, že mezi ně patří mimo jiné například Vlastivědné muzeum v Olomouci nebo Kostel Panny Marie Sněžné?

Street Art Palacký

září 2023
Univerzitní kolej Šmeralova

Ve spolupráci se spolkem Street Art Festival vznikne na budově kolejí Šmeralova originální mural s podobiznou mladého Františka Palackého. Velkoformátová malba na frekventovaném místě připomene procházejícím i projíždějícím výraznou osobnost české historie, od jejíhož narození uplyne 225 let.

MEET UP 23

září 2023
Umělecké centrum UP

Jeden den k seznámení se s univerzitními a studentskými spolky, jeden den k tomu, dobře se bavit a užít si start akademického roku. MEET UP 23 bude reflektovat významné výročí olomoucké univerzity. Těšte se na koncerty, filmy a besedy.

Slavnostní zahájení akademického roku

5.–6. října 2023
Univerzita Palackého v Olomouci

Slavnostní zahájení akademického roku vysokých škol České republiky pořádá Česká konference rektorů za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR a předních osobností českého vysokého školství. Každý rok hostí významnou akci jiná univerzita – pro rok 2023 se této cti dostalo naší alma mater.

Výstava univerzitních insignií

říjen 2023
Vlastivědné muzeum v Olomouci

Ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Olomouci připravujeme jedinečnou expozici univerzitních insignií. Vzácná kolekce zahrnuje pečeti, žezla a řetězy, které používali a používají akademičtí hodnostáři v Olomouci.

Noc vědců

6. října 2023
Univerzita Palackého v Olomouci

Pokusy, ochutnávky, testy, workshopy, prohlídky a spousta zábavy – přesně to čeká návštěvníky od odpoledních do pozdně večerních hodin na populární akci Noc vědců. Vedle populárně-naučných aktivit na fakultách a pracovištích UP chystáme také videomapping připomínající oslavy 450 let univerzity.

Slavnostní koncert Moravské filharmonie Olomouc

16. listopadu 2023
Reduta, MFO

V předvečer Dne boje za svobodu a demokracii zazní v sále Moravské filharmonie Olomouc výběr klasických děl nejslavnějších českých hudebních skladatelů.